За нас

Овощната градина заема площ от 30 декара. В сравнение със съществуващите масиви може да се класифицира като малка. Не е поливна. Началото е сложено през 2001 г. с възпроизводство от семена. Не са използвани европейски средства от присъединителните фондове.

Съществените разлики в сравнение с други овощни масиви следва да се преценяват /не по заеманата площ/, а по географско разположение и възможностите за производство на екологически чисти плодове, с високо качество, които са единствената гаранция за перфектно здраве!
Друга особеност е, че прасковите се отглеждат в кайсиевия масив и са засадени като уплътняващи, с първоначален замисъл, за експлоатация до плододаване на кайсиевия масив.
Като противодействие на огромните загуби от късните студове, поледици и слани в средата на пролетта, срещу които човека е безсилен, първоначалният замисъл претърпя промяна. За да се запази ефективността на масива се наложи кайсиите да преминат на нискостеблено отглеждане с активна лятна резидба.

Овощната градина е разположена в девствена местност на горска почва. Далеч от пътни магистрали и на разстояние над 60 км. от индустриални зони на областните градове: Силистра, Добрич, Шумен, Разград и т.н., които са основни източници на вредни за здравето емисии и газове.

Прибягнахме до съществени промени в подхода при засаждане ,избора на сортовете и отглеждането на овощните видове. Това означава,че коренно се различаваме от традиционните методи при производство на плодове.

Например: ПАСКОВИТЕ са засадени, както се посочва горе, чрез вкореняване от семена, на разстояние от един метър, вместо на четири метра. Всяко дърво поема функциите на един стволен клон. Резидбата е силно активна. Плодовете се огряват добре от Слънцето,а почвата под дърветата е засенчена,което се оказва ползотворно в две направления: запазва влагата и ограничава развитието на плевелите.

Значително подобрихме технологията за производство на по–едри, по-високо качествени, здрави и екологически чисти плодове. Спазвайки тези изисквания постигнахме значително подобрение и на вкусовите качества! Предвиждаме за в бъдеще разкриване на подпочвени води за напояване.

Върху вкусовите качества съществено влияние оказват четири показателя:

  • Естествената горска почва ,на която е разположена овощната градина!
  • Игнорирането на традиционните пестициди и подмяната им с биозащитни производни от растителен произход!
  • Игнорирани са всички сортове податливи на болести и чувствително влияещи се от особеностите на времето в Североизточна България.
  •  Използвани торове! По принцип не се използват нито изкуствени, нито торове от животински произход. Изключение се прави само за прасковите. Използваме ½ от нормите за азот, която внасяме на два пъти по ¼ при силно поражение от къдвавост :
    1. При началото на вегетацията за подпомагане на растенията в борбата с къдривостта при прасковата.
    2. Непосредствено след лятната резидба на прасковите. Около 20-25 август за подпомагане на растенията при формиране на плододаването за следващата година.

Резултатите от проведените експерименти са уникални! Произведените плодовете въздействат ползотворно върху здравето на човека и в повечето случаи оказват лечебно въздействие! С безспорни резултати разполагаме за прасковите и ябълките!
Това е логично потвърждение на всеизвестен факт, че лошите и некачествени храни са причина за болести и страдания, и обратно качествените храни подпомагат организма в защитата и борбата му с болестите.

Не трябва да забравяме думите на Хипократ:

„Нека храната ви бъде вашето лекарство
и вашето лекарство бъде вашата храна!“