Мушмули

Мушмулата е типично любителска култура, но някои стопани заделят известна част и за пазара.
Мушмуловите плодовесъдържат около 26 — 28% сухо вещество, в т.ч. захари, органични киселини, танин и доста пектин (около 1,2%) калиеви соли и редица микроелементи – ванадий, цинк, желязо и др.

Мушмулата неутрализира кисилините от месото, рибата, яйцата, мазнините, хляба, орехите и други храни. Използва се за укрепване на червата и за лечение на различни стомашни разстройства, против камъни в пикочните пътища и за облекчаванве на болките при бъбречни кризи. Continue reading „Мушмули“

Джанки

Джанката се предпочита поради далеч по- малката и взискателност от сливата и ежегодното й плододаване. По съдържание на хранителни вещества и соли не отстъпва на сливата. Плодовете и са подходящи за прясна консумация и особено за преработка в компоти, нектари, конфитюри, мармелади, пестил, ракия и др. Continue reading „Джанки“

Беридба на плодовете

Края на месец май до средата на месец юни приключва беридбата на череши.

  • През месец юни започват беридбите на ранните сортове кайсии и ранни праскови.
  • Към края на месец юли започва беридбата на прасковите и продължава беридбата на по-късните сортове кайсии.
  • От средата на месец септември започва беридбата на ябълките „белголден” и приключва с други сортове в края на месец октомври.
  • Месец октомври е съществен месец, тъй като се приключва годината, а едновременно с това започват растителнозащитните мероприятия за следващата година.

Мероприятия срещу слани

Вместо димене с бали масива се третира с:

  • 0.3% – 0.5% разтвор на калиев карбонат
  • Освен тази мярка в полосата за полски култури се затопля атмосферата с изгаряне на клоните от резидбите.

Инструкция за третиране на овощна градина „Неделчев“

ПРИЛАГАНЕ НА РЕГЛАМЕНТ ЕО 834/2007 И ЕО 889/ 2008 ГОД. НА СЪВЕТА НА ЕВРОПА.

Регламентите на Съвета на Европа остро поставят въпроса за цялостно изключване употребата на пестициди при борбата с болестите и неприятелите при всички видове културни растения. Continue reading „Инструкция за третиране на овощна градина „Неделчев““

Мероприятия по сливите

Непосредствено след окапване на листата сливите се третират срещу бактериално изсъхване с 2% бордолезов разтвор.

При набъбване на пъпките /преди разпукване/ се извършва третиране срещу сливова щитонастна въшка,акари, криволи и др. с 1%меден бикарбонатен разтвор и 2% чиснов извлек. Continue reading „Мероприятия по сливите“

Сини сливи

В миналото са отглеждани главно сортове за сушене и за ракия, макар че сливовите плодове се използуват с успех и за приготвяне на компоти, конфитюри, желета и др. Търсенето на пресни сливови плодове и техните производи за домашни нужди и за износ непрекъснато нараства, при което приносът на личните стопанства е от значение.

Continue reading „Сини сливи“

Череши

Плодовете на черешата са едни от най- ранозреещите, някои сортове у нас зреят още в края на май. Приятният вкус и богатото съдържание на захари, киселини, минерални соли и витамини правят черешите извънредно много търсени за консумация в прясно състояние и за преработка. Continue reading „Череши“

Мероприятия по ябълките и крушите

І. ПРЕДЦЪФТЕЖНИ ТРЕТИРАНИЯ

С тях се преследва да се предпазят ябълките и крушите от икономически най-важните болести : струпясване,брашнеста мана, както и недопускане опадване на цветовете от зарази и появата на ранно кафяво гниене.Това са най-опасните болести предизвикващи поражения и масово опадване на плодовете. Този период е съществен и с това,че с използваните средства за защита се преследва и унищожавате на зимуващите неприятели на овощните дървета, по-важни от които са:

Continue reading „Мероприятия по ябълките и крушите“